Вчитель: Коржинська Тамара Василівна
Предмет: Географія
Стаж роботи: 33 роки
Вища категорія, "старший учитель"
Тема. Узагальнення матеріалу за темою: «Африка».
Мета: навчити учнів практично застосовувати здобуті географічні знання і користуватися джерелами географічної, політичної, економічної інформації, картами і оцінювати стан природи і вплив на неї господарської діяльності.
Обладнання: фізична, політична карта, карта кліматичних поясів, карта «Природні зони Африки», атласи, підручники.
Тип уроку: підсумковий урок-гра.
Хід уроку
І Організаційний момент.
Вчитель повідомляє тему, мету уроку. Клас об’єднується в три команди.
ІІ І етап. «Розминка».
Командам буде поставлено по 12 питань. На обдумування одна хвилина. Одна команда з трьох по черзі відповідає усно, але після того, коли дві інші дадуть письмові відповіді. Від команди відповідь дає один учень, якого називає капітан.
- Прожив він рівно 60 років, а половину з них віддав Африці. Зробив багато відкриттів, мандрував по Калахарі і відкрив озеро Нгамі.
(Лівінгстон). 1 бал.
- Представники якої країни в Європі принесли рабство в Африку?
(Португальці). 2 бали.
- Чому в горах Атлас, особливо вночі, чути сильні вибухи?
(Це результати фізичного вивітрювання. Гори межують з Сахарою, в якій добові амплітуди tºС великі і скелі тріскаються). 3 бали.
- Чи може на екваторі лежати сніг? Якщо може, то де і коли?
(В горах де снігова лінія розташована на висоті 5000м. Кенія, Кіліманджаро, Рувензорі ). 3 бали.
5. Чому на пд.-зх. Узбережжі утворилася пустеля Наміб?
(Холодна течія). 2 бали.
- В якій Африканській раїні було зафіксовано максимальну tºС?
(Лівія). 1 бал.
- Яке озеро не має постійної площі, чому?
(Чад – річки, що його живлять, то повноводні, то пересихають). 2 бали.
- Чому в озері Танганьїка вода навіть на глибині 400м. має температуру +22ºС?
(Озеро розміщено в глибокому тектонічному розломі і лежить близько до шару магми, яка його підігріває). 2 бали.
- Як і скільки спить жираф?
(Стоячи, 20 хвилин). 2 бали.
- Назвіть єдину трав’янисту вічнозелену рослину, яка росте в пустелі Наміб?
(Вельвічія). 2 бали.
- яка нова держава з’явилась на території Ефіопії?
(Еритрея). 2 бали.
- Що смертельно загрожує жителям екваторіальних лісів – пігмеям?
(Прямі сонячні промені). 2 бали.
Підведення підсумків.
ІІІ ІІ етап. «Конкурс ерудитів».
По два учні з однієї команди отримують завдання за три хвилини пояснити ПГС.
САВАНИ
1 ВОЛОГІ ТИПОВІ
+ -
САВАНИ
2 ТИПОВІ ОПУСТЕЛЕНІ
+ -
САВАНИ
3 ВОЛОГІ ОПУСТЕЛЕНІ
+ -
За кожну віру подібну або відмінну рису команді зараховується 1 бал.
Підведення підсумків.
IV ІІІ етап «Конкурс капітанів».
Капітани по черзі виходять до карти і їм члени команд-суперників по черзі задають географічну номенклатуру, яку вони і показують.
Задати по шість об’єктів капітанам. Час на показ об’єкта 15 секунд. 6 балів.
V Бліц опитування
«А»
- Ґрунти екваторіальних лісів? (Червоно-жовті фералітні).
- Грошова одиниця ПАР. (Ранд).
- Кількість опадів в пустелі. (До 100мм).
- Чи є сніг в Африці? (Так).
- Чи є колонії в Африці? (Ні).
- Столиця Нігерії. (Лагос).
- Особливості клімату Африки. (Жаркий).
- В якій зоні випадає більше опадів? (Вологі екваторіальні ліси).
- Гори на півночі. (Атлас).
- Море, що омиває Африку на пн. (Середземне).
- Крайня зах. точка. (Альмаді).
- Найбільша тварина Африки. (Слон).
- Зона, в якій живуть слони. (Савани).
«Б»
- Ґрунти саван. (Червоні фералітні).
- Русла річок, що пересихають. (Ваді).
- Кількість опадів в екваторіальних лісах. (1000-2000мм).
- Африка –самий холодний материк. (Ні).
- Країна, що була незалежною на початок ХХст. (Єгипет).
- Столиця ПАР. (Преторія).
- В якій зоні переважають трави? (Савани).
- В цій зоні мало опадів. (Пустеля).
- Гори Африки на пд. (Драконові, Капські).
- Океан, що омиває Африку на сх.? (Індійський).
- Крайня сх. точка. (Рас-Хафун).
- В якій зоні живуть жирафи? (савани).
- Піщані пустелі. (Ерги).
«В»
- В якій зоні переважають дерева? (Ліси).
- Яка tºС вночі в Сахарі? (До -8ºС)
- В якій зоні росте пальма-рафія? (Вологий екваторіальний ліс).
- Яка tºС в зоні теплих екваторіальних лісів? (+24º- 28ºС).
- Столиця Алжиру? (Алжир).
- Кам’яниста пустеля? (Гамада).
- Ділянки з багатою рослинністю в пустелях.(Оазис).
- Крайня пд. точка. (Голковий).
- Найвища вершина Африки? (Кіліманджаро).
- Найбагатоводніша річка Африки? (Конго).
- Найбільший птах Африки? (Страус).
- Основний вид живлення річок? (Дощовий).
- В якій зоні зустрічаються горили? (Вологі екваторіальні ліси).
Підведення підсумків.
VI. Підведення підсумків уроку.
- Нагородження команд
- Оцінювання учнів
VII. Домашнє завдання:
Повторити географічну номенклатуру за темою: «Африка», повторити відповідні параграфи в підручнику.
|