Предмет: українська мова
Клас: 2-А
Вчитель: Чічма Світлана Олексіївна
І категорія
Стаж роботи: 23 роки
Тема уроку: «Корінь слова»
Мета:Поглиблювати знання учнів про корінь слова як спільну частину споріднених слів;вчити розрізняти поняття «споріднені слова», «близькі за значенням слова», «форми од-ного і того самого слова». Розвивати уміння аналізувати,порівнювати,узагальнювати. Прищеплювати інтерес до вивчення рідної мови.
Обладнання: матеріал для дидактичної гри,мультимедійна презентація, аудіозапис пісні, картки для самостійної роботи.
Хід уроку
- Організаційна хвилина
У дерева могутнього,
У лагідної квітки
Обов'язково корінь є,
Запам'ятайте, дітки!
Не тільки корінь у рослин —
У слові теж він є...
Через слова, через віки
Несе він значення своє.
2.Повідомлення теми, мети уроку
-Сьогодні на уроці ми продовжуємо працювати над будовою слова, а точніше – над однією з його частин – коренем. Корінь слова називають «серцем слова», бо в ньому ховається головний зміст слова.
Мета уроку – вчитися добирати спільнокореневі слова, визначати корінь.
3.Хвилина краснопису
Урок почнемо без зупинки
З каліграфічної хвилинки.
- Запишіть каліграфічно склади,які утворюють слово «корінь».
4. Актуалізація знань учнів про корінь слова, спільнокореневі слова
а) Вибрати правильну відповідь
- Корінь – спільна частина слів.
- Корінь – частина мови.
- Корінь –спільна частина споріднених слів.
б)Розподілити по порядку
- Знайти спільну частину.
- Позначити корінь.
- Дібрати групу споріднених слів.
5. Словникова робота
- Слово «корінь» має декілька значень.
а) Корінь - спільна частина споріднених слів.
б)Корінь – орган рослин.
в) Зуб має також корінь.
г) Корінь рівняння в математиці
х=32
д) Корінь – початок, джерело чого-небудь.
6. «Сторінка для допитливих»
- Підраховано,що в українській мові близько 15000 коренів. Більшість із них об’єднує від двох до кількох десятків або й сотень слів. Понад 5000 коренів засвідчено одним словом.
7. Гра «Заселимо сад»
Ось багато літ назад
Посадили гарний сад.
З маленького кореня-слова
Розростались слова нові.
- Доберіть слова з коренем «сад»-.
8. Опрацювання скоромовки
- А зараз, мої любі дітки,
Скоромовка для мовленнєвої розминки.
Водовоз віз воду із водопроводу.
а)Вправляння у вимові скоромовки
б)Запис скоромовки
в) Визначення спільнокореневих слів
г) Виділення кореня у словах
9. «Мовні перлинки для кожної дитинки»
Складання прислів’я зі слів-розсипанок
Не розум красить краса а
а) Складання прислів’я
б) запис прислів’я у зошитах
в) Визначення спільнокореневих слів
г) Виділення кореня у словах
10. Фізкультхвилинка
(Пісня «Ой заграйте, дударики»)
- Які спільнокореневі слова ви почули у цій пісні?
- Запишіть ці слова.
- Визначте корінь.
11. Самостійна робота
Самостійно ви працюйте,
Помилок не буде – факт!
Ви уважно поміркуйте,
Щоб вийшов добрий результат.
- Учні виконують завдання на картках)
Позначити корені у споріднених словах.
а) Молодь, молодий, молодіє, молодість.
б) Жовтень, жовтий, жовтіє, жовтуватий.
в) Клен, кленовий, кленки, кленочки.
12. «Тест на спорідненість»
Робота з підручником (С.124, впр.2)
13. «Подорож у казку»
Казка «Родичі»
Йшли якось стежкою гусак, гуска і гусенята, а назустріч повзла гусениця.
- Ви хто такі? – запитала гусениця.
- Я гусак, це – гуска, а то – наші гусенята, - ввічливо відповів гусак.
- А ти хто?
- А я ваша тітка, - похвалилася гусениця.
- Ні, - ображено заґелґотали гуси.
- Чому обурилися гуси?
- Назвіть героїв казки.
- Визначте спільнокореневі слова.
- Чому слово «гусінь» не є спільнокореневим?
- Визначте корені у спільнокореневих словах.
14. Домашнє завдання
С. 124-125, впр.2(2)
15. Підсумок уроку
Минає наш урок,
Ви вчилися охоче.
Знання,що здобули,-
То скарб на цілий вік.
Оцінки маєте ви всі,
Також слова охочі,
Розумне залишаю я навік.
|