Урок української мови
2 клас
Вчитель Колпакова Олена Миколаївна
Вища категорія
Стаж роботи – 17 років
Тема. Розвиток зв’язного мовлення. Побудова тексту-розповіді «Моя родина» за складеним планом
Мета: виховувати у дітей почуття любові і поваги до своєї родини; зацікавити їх пізнанням історії свого роду; розвивати в учнів бажання виявляти увагу і повагу до рідних;
актуалізувати знання про текст, його будову, види текстів, розширити знання про написання тексту-розповіді;
розвивати вміння передавати думки і почуття за допомогою слів, розширювати словниковий запас, розвивати зв’язне мовлення, вміння добирати порівняння.
Мотивація: з’ясувати чи важливий для людини зв'язок з її корінням.
Методи, які використовуються на уроці:
- за джерелом отримання знань – розмовний, практичний, наочний;
- за характером пізнавальної діяльності – ілюстративний, пояснювальний, репродуктивний, пошуковий.
Форми роботи: фронтальна; індивідуальна.
Обладнання: довідники, схеми, пам’ятки, виставка родинних фотографій.
Хід уроку
I Організаційний момент
- Організація класу
Нумо, діти, підведіться! Продзвенів уже дзвінок,
Всі приємно посміхніться. Починаємо урок!
- Психологічне налаштування на урок
"Самоналаштування"
- Покладіть руки на парту, закрийте очі та промовляйте :
Я зможу сьогодні добре працювати на уроці.
Я особистість творча.
Я бажаю всім однокласникам успіхів на сьогоднішньому уроці.
II Актуалізація опорних знань
- Бесіда
Технологія «Асоціативний кущ»
- Що таке текст?
- З яких частин він складається?
- Які види текстів ви знаєте?
- У чому особливість тексту – розповіді?
2. Складання блок-схеми.
- Складемо разом схему, яка узагальнить наші знання за темою «Текст».
3.Виступ мовної агітбригади
Розповідь зв’язну текстом назвали.
тексти всілякі ми змалечку знали.
Про звірів, птахів, про людей і погоду.
Дізнатися з текстів ми мали нагоду.
Мову старанно усі ми вивчаємо,
Отже про тексти чимало ми знаємо.
Типи текстів різні зустрічаються –
Розповіді, описи, міркування називаються.
Заголовок текст нам з вами представляє,
Інтригує, прочитати закликає.
Він змістовним може бути і яскравим,
лаконічним, іронічним і цікавим.
Початок, основна частини і кінцівка –
така за текстом відбувається мандрівка.
III Повідомлення теми і завдань уроку
Живемо в одній оселі,
Життєрадісні, веселі:
Я, мій брат, мій тато, мати –
Як всім разом нас назвати? (Сім’я)
- Сьогодні ми поговоримо про вашу сім`ю, родичів, рід. Кожен з вас поділиться тим, чим пишається ваша родина, разом помріємо, якими гідними вчинками, ви прославити свою родину. І напишемо твір «Моя родина».
IV Ознайомлення з новим матеріалом
1 Слухання легенди
У полі росла кураїнка. Поряд з нею – мама і тато, бабуся і дідусь, прабабуся і прадід. Вночі біг вовчик, зачепив кураїнку і вирвав її з ґрунту. більше вона не могла пити водичку і живитися. Припекло сонечко і висушило її. Подув вітер і покотив її полем, капали сльози з її очей, боляче було відірватися від свого роду. Зачепилася вона за дерево в лісосмузі, а на ранок подув вітер з іншого боку і покотив її через поле, і стала вона перекотиполем….
- Як ви розумієте казку?
- Чому людина повинна цінувати і шанувати свою родину, рідню, рід?
В.Т. Скуратівський говорив: «Людина, як і дерево не може жити без правічного ґрунту. Живосилом вирваний з природного середовища, живий організм починає всихати і перероджуватись у перекотиполе!».
- Відгадування загадок
Технологія «Мозковий штурм»
Лагідні очі, посмішка мила, Безперечно ця людина,
До свята обнов своїм дітям купила. Дуже любить свого сина:
Пізно лягає і рано встає. Сильна, мужня, що все знає,
Ви здогадались, хто вона є? (Матінка) І його всьому навчає. (Татко)
Мамі з татом любий син, Ці дівчатка дуже схожі, -
Бо у них він не один. Дивуються перехожі,
ділитись з ним завжди доводиться, Лише рідні відрізняють.
А ким же він мені приходиться? Як усі їх називають?
(Братом) (Сестри-близнюки)
- А з кого складається рідня?
Людей, що близькі нам по крові, У мами є брат, а у нього – донька,
В сім`ї вітати ми готові. Вона іще дуже маленька така.
Ці люди мешкають і в місті, і в селі. Мені завжди рада, що має – дає.
А ким вони доводяться мені? (Родичі) Яким я для неї родичем є?
(Двоюрідний брат)
У мами моєї є мама і тато, Рідна сестра мого рідного тата
Дарунків для внуків у них є багато. У гості до нас завітала на свято.
Я змалечку звик їх обох поважати. Допоможіть мені ,діти, єдиний разок:
А як мені треба їх називати? Який в мене з нею родинний зв'язок?
(Бабуся і дідусь) (Племінник і тітка)
- Взаємні запитання
- Як звати твоїх батьків?
- Як звати дідуся і бабусю з материного боку?
- З батькової сторони?
4. Колективне складання схеми родовідного дерева
- Починаємо будувати схему родовідного дерева.
- На чому воно тримається? Це наші прапрадідусі та прапрабабусі.
- Далі хто йде? Саме так, прадідусі та прабабусі.
- Після цього згадуємо про кого? Про дідусів і бабусь.
- Далі звичайно хто? Батьки.
- І нарешті ми дісталися до вас, мої любі.
. Старійшини роду
5. Розповідь вчителя
Родина (сім`я) – це мама і тато, брати і сестри, бабуся і дідусь, може бути і прабабуся і прадідуся, які проживають разом.
Рід – це одне чи ряд поколінь, які пішли від одного предка. Є рід по маминій лінії і є рід по татовій лінії. наші прадіди уявляли життя всіх людей на Землі, як велетенське дерево роду, що починалося від Адама і Єви, які, за легендами, дали життя всьому людському роду.
Далі йшли гілки інших дітей, онуків, правнуків, праправнуків і так аж до нашого часу. таким чином, кожен із нас є далеким-далеким нащадком Адама і Єви – перших людей на Землі немає такого народу чи роду, який би не мав на дереві роду своєї гілки чи гілочки. Свій маленький листочок на цьому дереві має кожен з вас. Люди завжди свято берегли пам'ять про своїх прадідів. дехто міг нарахувати сім або й більше колін свого роду.
Коліно – це одне покоління. От, наприклад, ви – це одне коліно, ваші тато з мамою – друге, дідусь та бабуся – третє, прадід та прабабуся – четверте і т.д.
6.Бесіда
Технологія «Крісло автора»
- Розкажіть, яким вчинком, вмінням або справою одного з членів вашої родини пишаються ваші рідні.
7. Фізкультхвилинка
8. Розвиток мовлення
а) Словникова робота
- Щоб вдало розповісти про найближчих і рідних для вас людей, потрібно дібрати влучні слова. Попрацюємо над цим.
- Як ви звертаєтеся до вашої мами?
- Мамо, мамонько, мамочко, мамусенька, мамусечка, мамуля, мати, мамця, матінка, матіночка, матонька, матуня, матуся, матусенька.
- Пригадайте, якими словами називають у вашій родині її главу?
- Тато, татко, татенько, таточко, татусенько, татуненько, татульо, татунь, татуньо, татусик, татусь, татусьо.
- А як ви звертаєтеся до бабусі і дідуся?
- Бабусю, бабцю, бабусенько, бабусечко, бабуньо.
- Діду, дідусь, дідуньо, дідунечко, дідичко
9. Вправа на добір порівнянь
- - Чим багатше ваше мовлення, тим цікавіше вас слухати. Що урізноманітнює ваше мовлення, робить його яскравим і цікавим для співбесідника?
- Звичайно ж, це вдало підібрана тема розмови, а також використання у мовленні омонімів, синонімів, антонімів і порівнянь.
- Доберемо порівняння.
Мама лагідна, ….як сонечко.
Тато надійний, …. як скеля.
Бабуся працьовита, … мов бджілка.
Дідусь мудрий, …. мов прожиті роки.
Родина дружна, в ній один за усіх і всі за одного.
10. Складання плану
- Щоб наше оповідання вийшло зв’язним і послідовним, згадаємо будову тексту -
розповіді.
Будова тексту - розповіді
- Щоб полегшити вашу роботу, складемо план, за пунктами якого ви будете слідувати у своїй розповіді.
План
1. Нелегке ц щасливе життя бабусі і дідуся.
2. Мої любі тато і мама.
3. Що я зроблю, щоб примножити славу і добре ім’я родини.
11. Складання усного твору за планом
- Хто може скласти твір за поданим планом?
- Хто хоче розповісти про свою родину?
12. Перевірка виконаного завдання
V Підсумок
- Про що ми говорили сьогодні на уроці?
- Чому людина повинна триматися свого коріння?
- Чи можете ви щось зробити для примноження слави і доброго імені своєї родини?
- Діти! Бережіть своїх живих предків – маму і тата, бабуся і дідуся. шануй і поважай бабусю і дідуся. Вони дали життя твоїм мамі і татові. Вони ночей не спали біля твоєї колиски Пам’ятай, що сонце осяює твій радісний ранок Для них сонце – ти!
«Рід, родина… Які слова святі.
Вони потрібні кожному в житті,
Бо всі ми з вами гілочки
На дереві, що вже стоїть віки.
Це дерево - наш славний родовід,
це батько, мати, прадід, дід».
VI Рефлексія результатів
- Ось і закінчився наше урок. Він вам сподобався?
- Що найбільше запам’яталося?
- А тепер визначіть свій настрій.
- В кожного учня на парті є три вирази обличчя. Завдання дітей вибрати лише одне,
яке відповідає обізнаності з даної теми.
- Одну з вибраних фішок діти прикріплюють до дошки, тим самим дають оцінку успішності уроку.
VII Домашнє завдання
- Закінчити твір «Моя родина».
- Навідати своїх бабусю і дідуся
- Розпитати своїх близьких про історію своєї родини.
|