Урок навчання грамоти
1 клас
Вчитель Колпакова Олена Миколаївна
Вища категорія
Стаж роботи – 17 років
Тема. День народження букви Д.
Продовження засвоєння звуків [д],[д], букв «д», «д».
Мета: закріпити вміння учнів виділяти у словах звуки [д],[д], чітко вимовляти їх перед глухими приголосними та в кінці слова, закріпити в учнів уміння читати слова й тексти з буквою д, виконувати аналітико-синтетичні і звуко-буквені вправи;
розвивати логічне мислення, мовлення учнів, пам'ять, спостережливість, творчі здібності, навички самоконтролю комунікативну компетентність, розширювати кругозір;
виховувати почуття дружби, вміння відчувати спілі позитивні емоції і культурно їх проявляти.
Обладнання: підручник: М.В.Вашуленко «Буквар» Освіта, 2002; предметні малюнки, демонстраційний матеріал.
Хід уроку
I. Організаційний момент
1. Організація класу. Перевірка готовності до уроку.
2. Психологічне налаштування на роботу на уроці.
"Самоналаштування"
- Покладіть руки на парту, закрийте очі та промовляйте :
Я зможу сьогодні добре працювати на уроці.
Я особистість творча.
Я бажаю всім однокласникам успіхів на сьогоднішньому уроці.
II. Актуалізація опорних знань
1. Відгадування загадки
Буква ця, неначе дім –
Височенний дах на нім,
Знизу міцний фундамент.
Знають всі. Це буква ... (Д)
(Демонстрація малюнка)
- Назвіть слова, що починаються на звук [д]. (Диван, дитина, дятел, дуб,
директор, дзвінок, дисципліна)
- Нагадайте, які звуки позначає буква Д? ([д],[д])
- Ці звуки голосні чи приголосні? (Приголосні)
- Доведіть це. (Приголосні звуки не співаються)
III. Повідомлення теми і мети уроку
- Розповідь вчителя з елементами бесіди
- Як називається той день, коли ви з’явилися н світ? (День народження)
- Він буває в усіх людей, буває і у букв. Сьогодні буква Д запрошує всіх нас на свій день народження.
- Бесіда
Технологія «Акваріум»
- А що можна подарувати букві Д на день народження?
(Розглядаються пропозиції дітей)
IV Повторення вивченого матеріалу
- Друкування і читання вивчених букв.
Хто прийшов у гості.
Технологія «Мозковий штурм»
- Хто прийшов у гості до букви Д?
А, М, П, У, Л, И, С, І, Н, Е.
- Вкажіть позначками: хто з гостей позначає голосні звуки, а хто – приголосні.
- Читання і друкування складів
Читання вітальних листівок.
- Деякі подружки прислали букві Д вітальні листівки. Давайте ми їх розшифруємо, надрукуємо у зошитах і передамо іменинниці.
- Якщо ви означите у складах кружечками голосні звуки, то ми з вами дізнаємося, хто з букв прислав вітальні листівки.
- Звуко-буквений аналіз
Перегляд подарунка букви І
- Буква І подарувала іменинниці загадку. Хто її першим відгадає, той зможе зробити звуко-буквений аналіз відгадки.
Стоять на дорозі, усім заважають,
Хто йде, той штовхне,
А з дороги ніхто не прийме. (Двері)
- Проаналізуємо слово ДВЕРІ.
- Творча вправа. Перегляд подарунка букви С
Технологія «Криголам»
- Буква С прийшла на іменини теж не з пустими руками. Вона принесла скоромовку.
- Для чого нам потрібні скоромовки?
- Але буква С, коли йшла у гості попала під сніг з дощем і частину букв змило. Спробуймо прочитати скоромовку, правильно вставивши букви
- Фізкультхвилинка
Кожен день народження повинен проходити весело. Тому буква К принесла веселий танок - фізкультхвилинку.
Ми дрова в дворі складали,
Дідусеві помагали.
Раз! – і вгору,
Два! – і вниз.
Раз! – і вгору,
Два! – і вниз.
Усі вправно працювали,
Швидко дрова поскладали.
- Друкування речення у зошитах
Зробимо подарунок букві Д
- Надрукуйте, будь ласка, перше речення скоромовки у ваших зошитах каліграфічно і охайно. Це буде наш невеличкий подарунок Букві Д на її День народження.
- Опрацювання тексту
Перегляд подарунка букви О
- Буква О, щоб розважити всіх присутніх на святі, принесла цікаве оповідання і подарувала іменинниці. Давайте ми цей текст спеціально для букви Д виразно прочитаємо.
а) Читання тексту учителем
- Послухайте яке це цікаве оповідання. (Вчитель читає оповідання)
б) Бесіда за прослуханим
- Де діти вирішили посадити парк?
в) Словникова робота
- У цьому невеличкому оповіданні нам зустрічається слово пустир. Що воно означає? (Вчитель вислуховує відповіді дітей)
- Прочитаємо визначення цього слова, яке я виписала із словника.
ПУСТИР – незаселене, занедбане місце.
г) Читання слів з тексту
- У тексті зустрінуться такі важкі слова, потренуємося їх правильно читати.
ПУСТИР КЕРУВАЛА
ПОСАДИМО ПОСЕРЕДИНІ
НАДУМАЛА ПОЛИВАЛИ
д) Самостійне напівголосне читання тексту учнями
- Прочитаємо цей текст напівголосно.
е) Читання тексту вголос
- Прочитаємо це текст вголос по черзі – «ланцюжком».
є) Бесіда за прочитаним текстом
Технологія «Мозковий штурм»
- Де був пустир?
- Що там вирішили посадити?
- Хто садив дерева?
- Хто керував роботою?
- Що робили Дмитрик і Семенко?
- Творча вправа. Частування гостей
- Буква Д гостинна господиня. Вона приготувала для гостей дуже смачні страви. Прочитаймо їх назви.
(Салат, вареники, суп, канапки)
- Поставимо ці страви на стіл, щоб частувати гостей. Розкажіть діти, а що ви готуєте на святковий стіл? (Вчитель слухає відповіді дітей)
- А на десерт наша господиня – буква Д подала такі страви.
(Торт, кава, сік)
- Діти, чи сподобалося вам частування букви Д?
- Мовно-логічні вправи.
Розваги для гостей
- Буква А прийшла не з пустими руками. Вона чемно привітала іменинницю і подарувала їй ребуси. Допоможемо букві Д їх відгадати. (Дерево, листопад, родина)
- Мовна гра «Звук заблукав»
Розваги для гостей
1) Мама з бочками (дочками) пішла
По дорозі край села.
2) Сіли в ложку (лодку) – та айда,
Річкою пливе вода.
3) Соловей затьохкав швидко,
Як побачив гарну клітку (квітку).
VI. Підсумок уроку
- Яка буква святкувала День народження?
- Які букви приходили до неї в гості?
- Які звуки позначає буква Д?
- У цьому завданні, що приготувала іменинниця, обведіть тільки букви Д.
А, Д, Л, д, л, А, Д, Д, Л, д
- Діти, ви сьогодні дуже гарно працювали і своєю гарною роботою теж привітали букву Д із Днем народження.
|