Українська література
8 клас
Орєхова Катерина Євгенівна
І категорія
Стаж - 22 роки
Тема. Іван Малкович. «Із янголом на плечі».
Глибокі роздуми сучасного поета про те, якою повинна бути людина.
Мета: ознайомити школярів з поезією Івана Малковича «Із янголом на полечі», поглиблювати навички аналізу ліричного твору, розвивати навички виразного усвідомленого читання віршів, висловлення власних роздумів, навіяних прочитаним; виховувати почуття поваги та любові до творчості Івана Малковича.
Обладнання: слайди, текст, портрет І. Малковича.
Хід уроку
І.Мотивація навчальної діяльності.
Актуалізація суб'єктного досвіду.
«Незакінчене речення»: «Читаючи поезію, я…»
ІІ. Оголошення теми та мети уроку.
- Слайд №2 ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу.
- Бесіда про Івана Малковича, світ його захоплень.
- Створення психологічного портрета поета (на основі матеріалу підручника).
- Слайд №3
Іван Малкович як особистість ― це...
ІВАН?
МАЛКОВИЧ
? ?
(поет) (знавець
? музики)
(видавець)
? ?
(громадянин) (перекладач)
- Слово вчителя.
Про письменника ми довідуємося не лише з біографічних матеріалів, а й із його творів.
Визнання прийшло до Івана Малковича у дев’ятнадцятирічному віці. Його було названо кращим поетом на семінарі молодих українських авторів. 1986 року
І. Малковича прийнято до Спілки письменників України, де тоді він був
наймолодшим. Його збірки ― «Білий камінь», «Ключ», «Із янголом на плечі».
- Притча.
- Слайд №4
До чоловіка звернувся янгол:
- Хочеш, я покажу тобі твоє життя?
- Хочу,- відповів чоловік.
Янгол підняв його над землею и чоловік побачив своє життя і дві пари слідів від ніг, які йшли поряд.
- Хто це поряд зі мною?
- Це я,- відповів янгол, - я супроводжую тебе все твоє життя.
- А чому інколи залишається тільки одна пара слідів?
- А це найтяжчі періоди в твоєму житті,- відповів янгол.
- І ти покидав мене в найтяжчі хвилини? Як ти міг?- схвильовано запитав чоловік. Ні, це я ніс тебе на руках,- відповів янгол.
У кожного із нас свій янгол, і те,що він для кожного з нас означає, ми спробуємо виразити за допомогою асоціативного куща.
5.Асоціативний кущ.
- Слайд №5
(Оберег, захисник,
охоронець,
порадник, друг…)
- Робота із змістом поезії «Із янголом на плечі»
- Виразне читання вірша вчителем чи заздалегідь підготовленим учнем.
- З'ясування емоційного враження учнів від твору («Що ви відчули, слухаючи поезію?»)
- Визначення теми і основної думки вірша.
«Незакінчене речення»:
«Думаю, що поезія про... Нею Іван Малкович хотів сказати...».
Тема вірша: зображення ліричного героя, якого янгол на плечі намагається уберегти від зла, жорстокості.
Основна думка: кожна людина повинна втримати свого янгола – охоронця на плечі.
- Слайд № 6
- «Повільне читання» вірша.
- Бесіда за прочитаним:
а) чому І.Малкович назвав свій твір старосвітською баладою?
б) чим пояснюється, що герой твору рухається поночі із «свічею»?
в) чи має невідомий із вірша мету?
А чи маєте ви мету в житті? Я хочу,щоб ви, дивлячись на свічу,озвучили свою мету в житті.
- Слайд №7
(Виступи учнів)
Я бажаю, щоб ви всі в житті досягли своєї мети.
З якою метою невідомий у кінці твору звертається до янгола?
Чи є у вас янгол? Яким ви уявляєте янгола?
- Усне словесне малювання.
- Слайд №8
7. Мікрофон. Про що ви б спитали свого янгола?
8. Пропоную зробити ідейно-художній аналіз вірша. Робота в групах.
- Слайд №9
Цей вірш дав назву однойменній збірці Малковича «З янголом на плечі».Вона була видана в 1997 році. А відома співачка Марія Бурмака написала до вірша музику – і народилася пісня. Пропоную її вам зараз послухати.
9.Відеозапис. Виступ української рок-гурту «Плач Єремії».
- Слайд №10
ІV. Рефлексивно-оцінювальний етап.
Наближається найвідповідальніша частина уроку-перевірка знань, засвоєних на уроці. Тож давайте зараз виконаємо тести, але перед цим ще раз вдумливо і уважно прочитаємо вірш Івана Малковича «З янголом на плечі».
1.Тестування учнів.
- Слайди № 11-12
2. Взаємоперевірка тестів.
- Слайди №13-14
3. Рефлексія.
- Слайд №15
V. Домашнє завдання.
Обов'язкове. Вивчити вірш напам'ять.
За бажанням. Намалювати янгола так, як ви його уявляєте.
16.Заключне слово вчителя.
- Слайд №16
Останні слова поезії «Янголе, не впадь з плеча» звучать як заклинання. Справді, якщо янгол впаде з плеча, хто порятує подорожнього? Хто дасть сили рухатися далі? Тож і ви в скрутні хвилини повторюйте іноді собі: «Янголе, не впадь з плеча». І у вас
усе буде добре.
|