Середа
08.05.2024
06:02
Категорії розділу
Шкільні новини [90] Візитка школи [1]
Розклад уроків, дзвоників [2] Нормативно-правова база [8]
Національно-патріотичне виховання [29] Сторінка бібліотекаря [2]
Сторінка психолога [32] Сторінка педагога-організатора [6]
Для вчителя початкових класів [19] Для вчителя основної школи [27]
Для вчителя старшої школи [9] ЗНО [5]
Школа майбутнього першокласника [6] Для батьків [7]
Спортивне життя школи [7] Для класного керівника [6]
ГПД [6] Робота з обдарованими [11]
Діяльність учнівського самоврядування [2] Екстернатна форма навчання [4]
Методична робота [4] Права дитини і людини [2]
Група в FACEBOOK [1] Дистанційне навчання [6]
Пошук
Вхід на сайт
Календар
«  Січень 2016  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Архів записів
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Друзі сайту
  • Офіційьний блог
  • uCoz Спільнота
  • FAQ по системі
  • База знань uCoz
  • СЗШ № 1 м.Сєвєродонецька Луганської області
    Головна » 2016 » Січень » 15 » Основні класи неорганічних речовин
    12:26
    Основні класи неорганічних речовин

    Хімія, 8 клас, Пасічник Наталія Михайлівна, ІІ категорія, стаж роботи 11 років

    Тема: «Основні класи неорганічних речовин»

    Мета: - закріпити знання про склад оксидів, основ, кислот,  

                  солей, фізичні властивості солей, галузі їх застосування;

                - продовжити формувати вміння писати рівняння

                  реакції, розв’язувати задачі;

                - розвивати пам’ять, логічне мислення, уміння  нестандартно мислити;

    - виховати творчий підхід до навчання, культуру колективної праці.

    Тип уроку: узагальнення та систематизація знань.

    Форма уроку: урок - змагання.

    Хід уроку

    І          Організаційні питання

    ІІ         Мотивація навчання.

    Учитель: „Шановні друзі, вам вже відомо багато хімічних таємниць. Та чи зумієте ви використати свої знання у незвичайних ситуаціях, подолати хімічні перешкоди і допомогти своїй команді?" Повідомлення теми, мети уроку.

    Учитель: „Ми проводимо урок-змагання. Для підведення підсумків у нас працює журі (до складу журі входять лаборант та два учні).

    ІІІ       Узагальнення та систематизація знань

    Конкурс 1 „Чи знаєте ви терміни?"

    Кожній команді задаються по 5 питань. Правильна відповідь -1б. Якщо відповідь неправильна, відповідають учні інших команд.

    Команда 1

    1. Які класи складних неорганічних сполук вам відомі?  
    2. Дайте визначення оксидів.
    3. Формула їдкого калі.
    4. Які типи хімічних реакцій вам відомі.
    5. Дайте визначення кислот і розкажіть про їх класифікацію.

    Команда 2

    1. Як класифікують оксиди?
    2. Який оксид є найпоширенішим у природі?
    3. Що таке луги?
    4. Які типи хімічних реакцій вам відомі?
    5. Дайте назви кислотним залишкам за

         таблицею розчинності.

    Команда З

    1. Дайте визначення солям.
    2. Які сполуки називають основами?
    3. Як класифікують основи?
    4. Які ви знаєте індикатори?
    5. Опишіть фізичні властивості солей.

    Журі підводить підсумки кожної команди.

     Конкурс 2 „Гра третій зайвий”

    Яка формула зайва? Чому? (За правильну відповідь команді 2б.)

    HCl

    HNO3

    HBr

    Сu(ОН)2

    КОН

    NaOH

    2

    Р 2О 5

    А12О3

     

    Рекламна пауза

    Сценка „Чорний ящик"

    Учень1: „У цьому ящику є речовина, яку вважа­ють милістю господньою, символом добробуту й миру у східних народів."

    Учень 2: „Ні, це не милість господня, а кара божа. Скільки всього живого згубила ця речови­на! Через неї навіть море стало мертвим.”

    Учень 3: „Чому так сумно? Може колись і було так, як ти говориш, а я особисто схиляюсь перед цією речовиною. Без неї не можуть жити люди, не може обійтися металургія,  її вико-ристовують під час виготовлення кераміки, без неї не було б шкіряних чобітків. Вона використовується у сільському господарстві, медицині, побуті. Від неї залежить склад крові."

    Так що ж знаходиться у цьому ящику?

    (Відповідає представник тієї команди, який перший підняв руку. Показують NaCl.)

    Журі підбиває підсумок конкурсу №2.

    Конкурс 3   Гра « Ланцюжок»

    Кожна команда виділяє 3 учня для індивідуальної роботи на дошці.

          Завдання на дошці

    Учень 1: дописати хімічне рівняння і зазначити тип реакції.

                 СаО + Н2О =

                Мg + НС1 =

                ВаСl224 =

                Fe(OH)3=

    Учень 2: здійснити перетворення:

                К →   К2О →   КОН →   КзРО4

    Учень 3: розподілити речовини по класам, назвати їх:

               

                Са (ОН)2;

                Аl2Оз;

                H3PO4;

                А12(SО4)з;

                К2S;

     

    Поки учні виконують завдання на дошці, всі учні в парах на листочку дописують хімічне рівняння і передають листочок іншій парі. (Правильно складене хімічне рівняння 1б.).

                1) А12О3 + НNO3  =

                2) Zn (ОН)2 + NaOH =
                3) А12(SО4)3+КОН =

                4) МgSО4 + LiОН =

                5) ZnО + Н3РО4 =

                6) Nа2О + НСl =

    Учитель і учні перевіряють виконання завдання на дошці. Корекція, оцінювання. Розбирається запис вибіркових рівнянь, де допущенні помилки. Журі оголошує підсумки балів.

                                                   

    Рекламна пауза

                         Застосування солей. Колекція зразків солей

                „Ми представники фірми „Солетвірно”. Тільки у нас Ви зможете придбати СаСО3 у вигляді крейди та мармуру. Мармур - це оздоблюва­льний матеріал, який застосовується у будівниц­тві. З крейди виготовляють вапно для побілки. А ці солі(показує) вносять у ґрунт у вигляді мінеральних добрив. Це NH4NO3, KNO3, Са(Н2РО4). А ця сіль(показує) формує зуби. Це - СаF2. тільки у нашій фірмі міститься велика різноманітність паст, що містить фтор. А ця сіль(показує CuSO4*5H2O), надає колір воді, вико­ристовують у плавальних басейнах. Цю сіль додають у воду не для підфарбовування, а щоб не допустити розмноження та росту водоростей.

    А це знайома вам сода(NaНС03). Зараз ви по­чуєте приклад ситуації, у якій сода може реально знадобитися.

     

    На базар з'їжджались люди,

    Звідусіль та відусюди.

    Хто везе сюди бичка,

    Хто сметанки й молочка.

    А Панас мудріший всіх:

    Звечора корів здоїв.

    По бідонах все розлив.

    Та на бричку погрузив.

    Ніч темнесенька була,

    Як встало сонце з-за бугра,

    На базар Панас рушив,

    Повну бричку загрузив.

    Сонце по небу спішило,

    Трохи молочко зігріло.

    Щоб в хазяйки не збіжало,

    Як поставить на плиту,

    Соди в молоко чимало

    Додаси він мав мету.

    Все зробив, приїхав вчасно,

    Файне місце застовпив.

    Розклада продукти рясно,

    Фартух білий вже надів.

    Поспіша хазяйка справно.

    Що? Почому? Все пита.

    Сира вже купила трохи

    Та три літри молока.

    З бутля трохи відпила.

    Та питає: „звідкіля

    В молоці цей дивний смак?

    Може соди клав дивак?"

    „Ні, - Панас промовив мирно –

    Яка сода, мила тітко?"

    Тітка поправля берет,

    З торби дістає оцет.

    Кілько крапель в молоко, -

    Зашипіло, потекло...

    Панас очі відвернув,

    Гроші тітці повернув.

    Всі бідони погрузив.

    Та й додому потрусив...

    Всі йдемо до магазину!

    Роздивляємось вітрину!

    Порозмислим, порахуєм                             

    І  швиденько все купуєм!                 

    Будуть раді малюки,                      

    Будуть раді їх батьки.               

    Українське пропонуєм                                                            

    І виробника шануєм!

    Журі підбиває підсумки.

    Конкурс 4 „Хто швидше?”

    Фронтальна робота. 3 учня виконують завдання на дошці. За правильне виконання команда отримує 4 бали. Представники команд виконують задачі у робочому зошиті.

    Учитель перевіряє виконання роботи представниками команд. Журі підводить підсумки.

    Рекламна пауза(сценка)

                Дійовими особами є два хлопця. Один із них хво­рий, з перев'язаною головою і термометром. Заходить його друг. Перший учень випадково розбиває термометр. Намагається пилососом прибрати ртуть.

                Друг: „Що ти робиш? Так не можна!”.

                Перший учень: „І що мені робити?!”.

                Друг: „У тебе є мідна фольга?”.

                Перший учень: „Немає...".

                Друг: „Тоді давай спринцівку і розчин марганцівки.”.

                            Друг імітує, що збирає кульки ртуті спринцівкою та витискує їх у банку з   розчином КМnО4. банку закриває кришкою.

                Друг: «Ось і немає проблеми!»

                Перший учень: „Дуже добре. Дякую. І хочу порадити всім:

                            Про термометр пам'ятати

                            І його не розбивати,

                            А якщо вже сталось лихо,

                            Ви візьміть цю сіль на втіху!

                            (Показує КМnО4).

     

    Конкурс 5 „Хімічний марафон”

    За три хвилини скласти як найбільше формул з таких хімічних елементів: Nа, Н, О, К, S, Р. Сполуки класифікувати за класами.

                Оксиди: Na2О, К2О, Н20, SО2, SО3, Р2О3, Р2О5.

                Основи:NaОН, КОН.

                Кислоти: Н3PO4, Н24, Н2S, Н23.

                Солі: Na3РО4, Na24, К3РО4, К24, К2S, Na2S, Na2S03, К23.

                            (21 формула, кожна по 0,5 балів).

    Підсумки конкурсу №5 підводить журі.

     

    IV Підсумок урока

                Вчитель підбиває підсумки уроку. Виставляє учням оцінки за роботу на уроці.

     

    Категорія: Для вчителя основної школи | Переглядів: 548 | Додав: usova83 | Рейтинг: 0.0/0
    Всього коментарів: 0
    avatar